Alia Flowmeter Digital APF850-25
FEATURES :
- 15 – 40 mm (1/2”-1-1/2””) lines sizes
- Handlesviscosities up to 50000 CP
- Wide range of application
- Various process connestion types available
- 5 digit totalizer ( Resettable ) / 8 digit totalizer (LCD)
- 4-20 mA or pulse output
- High accuracy of +/-0.5% of reading (or+/0.2 % of reading)
- Display with auto sleep function that gets up to 6 years of battery life
STANDARD SPECIFICATION :
- Size : 25
- Flow Range : 5-5000 L/Hr
- Accuracy : +/- 0.5% of reading (standard), +/- 0.2% of reading ( Option )
- Repeatability : +/- 0.1% of reading
- Material
Body , cover & range : Cast Iron /Stainless Steel 316
Roots : Polyphenylene Sulfide ( PPS )
O-Rings : PTFE
Register Housing : Aluminum Alloy
- Viscosity : 0.3 – 200 CP ( Standard )
: 201 – 50000°C ( Optional )
- Operating Temperatur : -10 to 120°C (Standard), -10 to 150° C (Optional)
- Max Pressure : 19 Kg/cm2
- Process Connections
Thread : BSP ( Male )
Flange : JIS 10 K #FF / ANSI 150#FF
- Power Supply : 6 V Battery , Size D x 1 ea
- Battery Life : 3-6 Years
- Protection Class : IP65
: Intrinsically Safe ( Unscaled Pulse Output ) / Explosion Proof , Ex d IIB T6
- Painting : Dark Grey
- Flow Range
15 S mm : 5-200 L/Hr @ 5 CP
15 mm : 10-700 L/Hr @ 5 CP
20 mm : 20-1300 L/Hr @ 5 CP
25 mm : 50-3500 L/Hr @ 5 CP
40 mm : 100-5000 L/Hr @ 5CP
- Display
Flow Rate / Totalizer : 5 Digit Flow Rate / 8 Digit Totalizer
Dual Totalizer : 5 Digit Totalizer ( Resettable , Magnet )
8 Digit Totalizer ( Reset From Internal )
- Engineer Unit : M3 / Hr , M3/Min , M3/Sec , L/Hr , L/Min , L/Sec , GPH
GPM , FT3/Hr , FT3/Min , FT3/Sec
- Current Output : 4-20 Ma ( 2 Wire )
Load : Rohm ( Vdc-6 )*50
- Pulse Output
Witout Display : Reed Switch ( 2 Wire , Unscaled Pulse )
2-36 VDC , 500 Ma Max.
With Display : Open Collector ( 2 Wire , Scaled Pulse )
11 to 26 Vdc , 50 Ma Max.
- Cable Entry : M20 ( Female )
- Optional : Heating Jacket ( Heat Oil Or Steam )
Stainers , T-Type or Y-Type
Air Vent
- Ambient Temperature : -25 to +60°C